Dovoz použitého luku z USA – Ebay

Štítky:

V našem prostředí, kde nemá lov lukem (respektive 3D lukostřelba) žádnou velkou tradici, není mezi lidmi dostatečné množství luků, tak aby plnili bazary a umožnili začínajícím střelcům levný vstup k těmto aktivitám s kvalitnímu náčiní.Dále pak lidé, kteří chtějí určitý model, který již není na trhu, mají na území evropské unie smůlu. Nic naplat, USA je v tomto směru zemí zaslíbenou.No a tak jsem se rozhodl si z Ameriky nechat poslat “jetou” PSE Novu. Jistě nejen mě, napadlo dopravit si sem luk ze zahraníčí a tak si myslím, že detailní popis mých peripetií může být pro někoho užitečným návodem a pro jiného varováním. Tedy pusťme se do toho.

29.1 jsem ráno vstal a pocítil neodbytnou potřebu dalšího luku. Toho času jsem vlastnil jediný kladkový luk, PSE Drive. Nedlouho před tím jsem ještě měl Bear Outbreak ale byl prakticky nepoužívaný, plnil jen roli náhradního luku natolik dobře, že bych na něj nejspíš nešáhl až do výměny tětivy u Drive.Ne, že by byl špatný, naopak, ale prostě nebyl k upotřebě, takže když jsem na něj dostal dobrou cenu moc jsem neváhal. Přesto jsem ale chtěl mít ve své stáji druhý kladkový luk.Důvody byly následující:Náhradní luk pro případ defektu či servisu na primárním luku.Občas jsem si chtěl zastřílet bez použití vypouštěče, to u ATA 31“ a 72lb. Drive dost dobře nejde.Chtěl jsem si zkusit dovoz jetého luku z eBay, ceny jsou tam směšně malé a v případě nespokojenosti není problém tady kladkový luk prodat. Navíc jsem nevěděl, že pár dní na to se zjeví neodolatelná možnost v podobě koupě Hoytu Vulcan. Který již obohatil svou přítomností můj arzenál. Rozhodnuto, koupím si luk. Jaké jsou mé požadavky:DW 50-60lb.ATA nad 36“ kvůly střelbě bez vypouštěče, rychlost nad 260 fps. Mírný příklon k značce PSE. S Drive jsem natolik spokojen, že by my vůbec nevadilo mít další luk od té samé firmy. Ovšem racionální rozhodování bude mít vždy přednost. Rozumná cena. Vzhledem k určení jsem za to nechtěl utrácet majlant. Prvně jsem se podíval po nových lucích v Evropě. Fyzicky skladem má kladkové luky firma JVD.nl (odkud dováží většina českých obchodů) v Nizozemí a huntersfriend.eu ve Finsku. Něco málo je i přímo v ČR a na Slovensku. Německé a Britské eshopy jsou až překvapivě naplněny povětšinou čínskou produkcí. Nepochybuji, že je těch obchodů v evropě daleko více, ale prokousávat se tím nemám zapotřebí. Důkladný průzkum výše zmíněných obchodů ukázal, že luků nad 32“ už moc není a nad 34“ se jedná zhusta o sportovní speciály za cenu sportovních speciálů. Vlastně jediné dva luky, co by šly, jsou PSE Phenom a Mission Rally. Mission jsem vyškrtl. Jednou stačilo. Nad tím Phenomem jsem uvažoval, podle všeho je to znamenitý luk, ale 729 Eur se mi za něj vážně dávat nechtělo. Zůstal však jako možné řešení a já šel objevovat Ameriku. Už od začátku jsem si říkal, že pokud budu luk kupovat v USA, tak z druhé ruky. Dovážet odtamtud nový luk se moc nevyplatí. Věděl jsem, že eBay je toho plný, ale takovou záplavu jsem nečekal. Tam se dá sehnat opravdu snad každý myslitelný luk. Zvláště pak mnou vyhledávaná kategorie luků nad 36“ je tam zastoupena nespočtem starších modelů a to doslova za pakatel. Luk 60-70lb, ATA 36-42“ IBO kolem 270, tak tohle se tam prodává ve stovkách exemplářů, povětšinou v rozpětí 50-150 dolarů. Jako pro sebe ideální luk jsem objevil PSE Novu, model OC 2007, kterou zrecenzuji v jiném článku.Našel jsem si dvě nabídky – první byla dražba s vyvolávací cenou 30 dolarů, druhá byla nákup rovnou za 99 dolarů. Scénář byl jasný: pokusím se vydražit ten první, pokud prohraju, beru ten druhý. Prohrál jsem, nechť je to ten za 99 dolarů.

Nyní popíšu teorii nákupu luku. Jak to doopravdy probíhalo si nechám nakonec.

V první řadě je třeba registrace na Ebay, což je natolik jednoduché, že to není třeba popisovat, stejně tak ovládání a nákup je docela intuitivní.

Jen zmíním dvě záludnosti:

vždy se podívejte na případnou cenu dopravy, která je uvedena pod cenou zboží. Našel jsem tam i takové věci jako luk PSE Madness za 55 dolarů s dopravou 1000 dolarů.

A potom také, jestli prodejce posílá i mimo USA. Jestli ne, tak se při pokusu o nákup zablokuje možnost platby. To se dá obejít tak, že napíšete do profilu adresu společnosti která přeposílá zásilky do ČR, popřípadě je tu možnost zařídit si virtualní adresu ale s tím nemám žádné zkušenosti.

Službu přeposílání poskytují dvě firmy o kterých vím, Shipex a CZ-Ebay s oběma mám bezproblémovou zkušenost a nemají problém s tím přepravovat luky. CZ-Ebay navíc umožňuje zprostředkovat i dražbu či nákup na Ebay, prostě si jen vyberete, pošlete jim odkaz a standardním převodem z účtu to zaplatíte. Je to však trochu dražší a zrovna u dražby to není úplně flexibilní řešení.

Samozřejmě, pokud to umožňuje prodávající, můžete si nechat zaslat zboží do ČR na vlastní pěst, ale je s tím více práce, cenový rozdíl je nevelký a já osobně nemám čas ani nervy na to, abych vyřizoval případné problémy.

Zvolil jsem tedy tak, že provedu nákup na Ebay a provedu platbu přez PayPal, pošlu si luk do americké pobočky CZ-Ebay. A moje další akce bude až vyzvednutí na celnici.
Pro nákup je třeba udělat si účet na Paypal. Není to vždy nutné, někteří prodejci akceptují i platbu kartou, stejně tak pokud nakupujete přez zprostředkovatele, tak to nemusíte řešit. Ale mít Paypal není na škodu. Způsob vyřízení a popis služby je důkladně popsán na netu i v češtině takže není nutné to zde rozepisovat.

Ideálně celá má akce měla vypadat takto a v tomto pořadí:

  • registrace na ebay
  • registrace na PayPal
  • výběr luku
  • koupě luku
  • žádost o přeposlání zásilky u CZ-Ebay+přepsat jejich adresu jako delivery address na mém Ebay účtu.
  • Přečerpání peněz na PayPal z účtu+zaplacení luku
  • poté co se luk dostane na CZ-Ebay dojde k přebalení, zvážení, změření a bude mi zaslán mail s tím kolik přesně bude stát doprava.
  • Dopravu zaplatím přez běžný účet převodem.
  • Poté co luk dorazí na celnici a projde procesem, budu vyzván k vyzvednutí, kde zaplatím daň za drzost, že jsem si něco dovolil obědnat mimo unii a popřípadě clo abych si to zvlášť pamatoval.
  • Vyzvednutí-hotovo.

Jaká byla v mém případě praxe?

29.1 registrace na Ebay, registrace na PayPal, výběr luku, koupě luku.

Nedaří se mi, přes veškerou snahu, nahrát adresu CZ-Ebay jako mojí delivery address. Posílám jim mail co s tím.

Liju peníze do PayPalu přes službu Trust Pay. Skvělá věc, alternativa by bylo přepsání údajů z kreditky a hlavně odblokování kreditky pro internetové platby, což trvá u KB tři dny. (původní jsem měl odblokovanou, ale když mi jí měnili po vypršení platnosti, tak jsem na to zapoměl)

30.1 Odpověď z CZ-Ebay: nevědí, musím tam mít něco blbě. Nemám.

Jdu na to jinak. Platím luk a přikládám zprávu pro prodávajícího, aby ignoroval mojí delivery address a poslal to na připsanou adresu. Souhlasí. (je třeba říci, že prodejce je v Colorado Springs v Coloradu kde je časový posun -8 hodin, což snižuje rychlost komunikace, když tam lidi jdou z práce tak já spím a je třeba na to pamatovat) Prodejce má prodej nastaven jen po USA, takže vzhledem k tomu, že nemůžu překopírovat adresu překladiště. Píšu tam první adresu v USA kterou najdu na netu. A vítězem se stává Portland v Oregonu. Takzvaný bobří stát tvořen převážně divočinou a sjezdovkami.

1.2 z Fedexu mi poslali mail, že nabrali zásilku a odkaz na její sledování.

2.2 koukám na odkaz. Balík je v Utahu. Neměl by být v Utahu, tedy na západ od Colorada, měl by směřovat na východ do Georgie, kde je překladiště. Koukám na cílovou destinaci… Portland!

Něco je špatně. Registruji se na FedExu se zájmem zastavit balík a současně posílám mail prodejci. FedEx mi nepomůže, v téhle chvíli může balík, před neodvratnou záhubou v Oregonských lesích, spasit jen odesílatel. Posílám mu další mail.

3.2 posílám další mail a zjišťuji co je vlastě na té adrese v Oregonu… Skládka odpadu, nemohl jsem si vybrat lépe.

Usínám s představou jak obří zmutovaní bobři na skládce hryžou do mého luku. Viděl jsem dost filmů na to abych věděl, že všechno co žije na skládkách v USA je obří, zmutované a občas to i ve tmě svítí.

4.2 posílám další mail a čtu si reportáž o tom jak bobr v USA zabil člověka tak, že mu prokousl stehenní tepnu.Kluci z Fedexu se zřejmě při doručování pěkně zapotí. Taky zjišťuji, že Shipex, ta druhá firma co dováží z USA, má pobočku v Colorado Springs, to není velké město. Kdybych si pár dolarů připlatil tak by mi to tam nejspíš prodejce hodil, vyhnul bych se 30 dolarům za FedEx a Oregonu. Propadám beznaději a vzteku.

5.2 prodejce mi posílá mail, že to zvrtal, překlání dopravu balíku do Georgie a omlouvá se. Život je opět krásný. Vytiskávám si pár obrázků bobrů a používám je jako terč.

10.2 Začínám být nervozní, Z CZ-ebay se stále nedali vědět, že Nova přišla. Požaduji tedy na prodávajícím sledovací číslo.11.2 Zásilka podle sledovacího čísla pořád vězí na hranicích s Oregonem.Prodávající však podle všeho napnul napnul všechny síly, protože v následujících dnech se balík dostává vítězně do Georgie, ale po šílené trase Oregon-Colorado-Vermont-Georgie.Každopádně, luk se dostal na překladiště, byl jsem kontaktován, zaplatil jsem dopravu 1399Kč za 8liber těžký balík.

Za pět dní byl v ČR na celnici. Teď bude tak týden, dva trvat než se ta banda milostivě uvolí vydat mi můj majetek. Ale už teď můžu napsat, že je dobojováno. Závěrem je třeba říci, že nechci nikoho zrazovat od nákupu z ebay, Tohle je poprvé, co jsem s tím měl nějaké komplikace. Dají se tam sehnat věci stran lukostřelby v rozsahu nevídaném a byla by škoda tuto možnost nevyužít. Jen to chce trochu trpělivosti a možná i štěstí na prodejce.

Ratte

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Enter Captcha Here :