Jak na natáčení lovu

Štítky:

Pokud vás už někdy napadlo, jak by šlo zdokumentovat či zvěčnit váš lov, pak vás mohou zajímat informace v tomto článku…

Jak vidno na Asyrském reliefu, datovaného mezi lety 645-635 před naším letopočtem, člověk měl vždy touhu zachytit moment lovu. Lukostřelbu nevyjímaje. Nic nezvedne sebevědomí tolik jako důkaz svých schopností. Ani v tomto směru se však vývoj nezastavil. Naopak. Dnešní potřeba nacpat kameru do všeho, od mobilů po ledničky, se nevyhnula ani tak tradiční oblasti, jako je lov lukem. Snaha natáčet vše, včetně outdoorových aktivit, je dnes prakticky ztělesněna kamerou GoPro.

Titěrná kamera s širokým úhlem obrazu, dlouhou výdrží a praktickou nezničitelností (jak říká můj známý „…zničit se to dá, ale pokud to zničíš když to máš na sobě, tak to bude poslední věc která tě bude zajímat, pokud budeš ještě naživu..“) Momentálně je na trhu už čtvrtá generace této kamery, nehledě na čínské klony. Rozepisovat se zde o vlastnostech téhle kamery by bylo nad možnosti tohoto článku, zájemce odkazuji na tento web (http://goprozone.cz/) věnující se téhle věcičce po všech směrech. Samozřejmě, že lukostřelbu jde točit vším možným, jak si ukážeme níže, ale pro venkovní aktivity se GoPro stala jakýmsi standardem a velká část záběrů z lovů je pořízena právě touto kamerou, i přes určitou nevýhodu širokoúhlého obrazu, který se projevuje efektem typu “rybí oko“.

Osobně netrpím potřebou všechno zaznamenávat, ale prapodivným vývojem událostí se stalo, že mám k dispozici outdoorovou kameru a píšu tento článek. Snad bude pro někoho inspirací a jinému ušetří čas a peníze. Rád bych zaměřil na možnosti natáčení lovu, srovnal několik způsobů uchycení kamery a podrobil je praktickému testu.

Způsoby uchycení kamery na luk

Nejčastější způsob uchycení kamery k luku je bez diskuze prostřednictvým montáže, upnuté mezi stabilizátorem a jeho montážním otvorem na luku. Řešení je to sympatické už jen pro to, že při umístění před ruku se zde uplatňuje „ukazovací instinkt“ a v případě kamer s displejem je umožněna lepší kontrola a obsluha. Dále je pak výhodou určitá ochrana kamery která je umístěna v zakřivení luku a zespoda navíc chráněna stabilizátorem. Kamera jako bonus do určité míry funguje i jako závaží posunující těžiště vpřed. Typů přichycení je v tomto případě několik, liší se svou sofistikovaností a samozřejmě cenou.
Asi nejjednodušší je prostý držák se standardním závitem na fotoaparát. Podle typu (a ceny) umožňuje určitou míru nastavení pozice kamery vůči luku. Je to asi nejuniverzálnější řešení a pro běžného uživatele asi i nejlepší.
Obdobou tohoto systému je držák s uchycením příslušenství prostřednictvým RIS lišty. Tento montážní systém je obvykle používán u palných zbraní a je velice populární. To je příčinou, že jsou k dostání redukce na uchycení prakticky všeho, včetně granátometu 🙂

Pro potřeby lukostřelby to může být, kromě kamery, například svítilna, laserový zaměřovač nebo třeba dálkoměr. Našel jsem i luk jehož uživatel si připevnil na kompenzátor kidexové pouzdro s pistolí (v USA jak jinak než model 1911). O vyobrazené liště TruGlo najdete více informací ve vlastním článku. Prostá přídavná montáž s montážní lištou má ještě alternativu v podobě stabilizátoru, který má RIS lišty již integrované po svém obvodu.

A pro úplnost – u montážních lišt se můžete setkat se dvěma typy: Picattiny (MIL-STD 1913) a Weaver. Rozdíl je v rozteči drážek. Picattiny je Weaver se standardizovanými roztečemi. U weaveru se lze setkat i s jinou roztečí. V drtivé většině případů jsou ale systémy kompatibilní.

V poslední době se objevil nový a zajímavý způsob, jak natáčet z prostoru stabilizátoru. Firma Tactacam uvedla na trh kameru, která je v podstatě integrována přímo do stabilizátoru, který si namontujete na luk. Na rozdíl od běžných outdoorových kamer je uzpůsobena přímo pro použití na luku a s dodávaným adaptérem ji lze použít i na palné zbrani prostřednictvým RIS lišty. Pro lukostřelbu je optimální nejen již zmíněným uchycením, ale také typem obrazu, nabízejícím ostré zobrazení ve vhodném rozsahu. Tedy žádné rybí oko jako u GoPro. Jak se na takovou kameru sluší je vodotěsná, nárazuvzdorná a odolná proti vibracím. Perforovaný ochraný kryt je výměnný, v několika barevných provedení a eliminuje možnost nechtěného stlačení některého z ovládacích prvků. Kamera disponuje slušným rozlišením 1080p při 30fps nebo 720p při 60 fps. Zajímavý je také volitelný režim spouště, kdy kamera začne točit či fotit při výstřelu na základě detekce vibrací. Výměná baterie se postará až o dvě hodiny natáčení, nabíjí se přes kabel USB, přes který se také připojuje k počítači. Záznam se ukládá na vyjímatelnou SD kartu. Soudě podle uživatelských recenzí a dostupných videí to vypadá jako ideální řešení natáčení střelby. GoPro mně osobně ale přijde univerzálnější a Tactacam má snad nevýhodu v chybějící obrazovce. Také cena kolem 300 dolarů je trochu “mastnější“. Rovněž stabilizační účinek je diskutabilní, několik jedinců kupříkladu opatřilo kameru gumovým přetahem pro lepší schopnost absorbce vibrací. Další možnost je přimontovat Tactacam přes dodávanou excentrickou montáž, která umožňuje uchycení i normálního stabilizátoru. A nikoho asi nepřekvapí, že si k luku můžete přidělat pro potřeby natáčení i mobil. V dnešní zvrácené době “selfie tyček”, sociálních sítí a nesporného zlepšování kvality foťáků v mobilech, bylo jen otázkou času, než někoho napadne přidělat si k luku smartphone.

Osobně to považuji za hloupý nápad. Jednak to musí zavazet, jednak to jistě bude některé jedince se slabší vůlí svádět k posílání tweetů, místo toho, aby se věnovali lovu. Ale tato možnost tady je, a bylo by špatné jí nezmínit. Existuje několik výrobců a konstrukcí a případný zájemce si je dozajista dohledá sám.

Lov z posedu nabízí další možnosti natáčení

Naprosto nejlepší, vlastně profesionální řešení, je spolehnout se na externího kameramana. To lze samozřejmě i v pozemní verzi lovu, ale není to tak rozšířené. Aby měl dokonalý výhled, mívá kameraman vlastní plošinku, případě vlastní treestand opodál. Tohle řešení pochopitelně použivají spíše profesionální lovci, kteří se tím živí, než normální člověk. Výsledky ale jsou, ze zřejmých důvodů, nejlepší. Dále je tu možnost upnout kameru na treestand, a to buď svépomocí nebo profesionální montáží, na to určenou. Často jsou přímo v katalogu výrobců posedů jako volitelné příslušenství, popřípadě integrální součást sedačky. Obvykle ale lze použít běžně dostupné montáže a pouze zaimprovizovat s uchycením. Kamera je v dosahu střelce a umožňuje obsluhu. Otázka však je, nakolik je to žádoucí v lovecké situaci. Dále je to pak další věc která může zavazet a u některých konstrukcí se bude jistě “vrtění” střelce přenášet i na kameru v podobě nežádoucích vibrací. No a nakonec je tu možnost uchycení na větev, ať už v dosahu lovce, nebo na libovolném stromě poblíž. Obvykle je taková kamera spouštěna pomocí dálkového ovládání, nezřídka uchyceného k luku. Výhodou je možnost zabírat scénu z libovolné pozice. Nevýhoda tkví v nemožnosti ovládat zamíření kamery. Což znamená, že zvěř musí přijít do poměrně malého snímaného prostoru – tedy většinou na vnadiště.

Srovnávací test

Vychytávky typu Tactacam, různé posedy, sedačky a dálková ovládání zůstaly bohužel mimo “můj dosah”. Na schůzku dokonce nedorazil ani v USA objednaný profesionální kameraman 🙂 Bylo tedy jasné, že si budu muset vystačit pouze s již zmíněnou outdoorovou kamerou GoPro. Vyzkoušel jsem několik druhů upnutí na luk nebo na tělo střelce a v této části se věnoval především akčnější podobě lovu – tedy v pohybu. Chvilku jsem s tím chodil, mířil a střílel a porovnával užitnou hodnotu pro lovecké účely. (v blízké budoucnosti bych článek rád doplnil videem se střelbou z posedu pro srovnání různého uchycení. Takže až se k tomu dostanu…)

Uchycení na luk

Nejdřív přišlo na řadu upnutí na luk, konkrétně PSE Drive délky ATA 31″. Kamera (GoPro první generace) byla upnuta v horním montážním otvoru z pravé strany, ve spodním montážním otvoru z leva a uprostřed v oblasti stabilizátoru. Technická poznámka: terč je daleko 30m, má rozměr 35x45cm a na první fotce jsem ho zakroužkoval.

t-1


Dle očekávání se mi jako nejlepší volba jevilo upnutí u stabilizátoru. Kamera tam nejméně zavazí a je minimalizována možnost, že bych jí někde “odrbal”. Dobrá je i dostupnost ovládacích prvků. Obraz je proporciálně dobře umístěn. Neopominutelnou výhodou je i široká nabídka adaptérů. (v mém případě jsem jen pro účel testu zbastlil jednoduchou příchytku) Obecně je to také nejrozšířenější způsob uchycení.

t-2

Zavěšení kamery na horní montážní otvor je ve všech výše zmíněných kategoriích horší. Má však výhodu v podobě vyššího pozorovacího bodu. To se může hodit v případě lovu ve vysoké trávě či jinak husté vegetaci. Dále pak, pokud ponášíte luk klasicky podél těla s horizontálně směrovanou tetivou, tak lze pootočením kamery točit prostor před sebou.

t-3

Poslední způsob, upnutí za spodní otvor, nemohu vůbec doporučit, nenašel jsem jedinou výhodu a ani jsem jí nečekal. Našel jsem pár fotek střelců kteří to tak mají, ale nezdálo se, že moc vědí co dělají 🙂

Uchycení na tělo střelce

Co se týče zavěšení kamery na střelce, zkoušel jsem upnutí na hlavu, ruku a hrudník. Už teď ale můžu prozradit, že zavěšení na luk se však ukázalo jako lepší volba. Ať už pro pohodlí nošení, tak pro kvalitu videa.

t-4

Upnutí na hrudník, ač díky lepší stabilitě obrazu oblíbené u mnoha aktivit, je pro potřeby lukostřelby nepřekvapivě nepoužitelné. Prostě to překáží při nátahu, při míření a ze strachu, že bych chytnul o kameru tětivou, jsem se ani neodhodlal k výstřelu. Ani při posunutí celé soustavy směrem k levému rameni nedošlo k zlepšení.

t-5

Dále je tu evergreen v podobě zavěšení kamery na hlavu. Teoreticky je to nejlepší způsob, kam se podíváte tam točíte. Problém je roztřesenější obraz na který se není moc příjemné dívat (i když byl jsem vyrozuměn, že u současných modelů GoPro došlo v tomto směru k zlepšení). Osobně mi to moc nevyhovovalo, ale manipulaci s lukem to nebrání. Založený luk však vcelku překáží v záběru.

t-6


A nakonec je zde uchycení na ruku. Výhoda je bezproblémové nošení, a i když se to nezdá, tak nehrozí přetáčení na ruce. Chce si to však trochu pohrát s úhlem záběru, abyste si nenatočili “video o hřbetu ruky”. Pokud z nějakého důvodu nechcete mít kameru na luku, tohle mi přijde jako nejlepší alternativa.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Enter Captcha Here :