Historie PSE Archery

Štítky:

 Pokud má být naše snaha zmapovat historii firem, věnujících se výrobě luků, alespoň trochu kompletní, nemůže nám zde chybět firma PSE Archery …

Technická poznámka: Hned z kraje musím říct, že uchopit celou historii firmy PSE a život jejího zakladatele Peta Shepleye je mimo možnosti tohoto článku, nehledě na to, že neexistuje žádný oficiální životopis, nebo něco podobného. Vše zde napsáno pochází z dohledatelných rozhovorů, článků, patentů a v neposlední řadě obsahu internetových fór. A i když jsem se snažil všechny informace ověřovat, ne vždy to šlo. Kdyby měl někdo ze čtenářů nějakou relevantní informaci, která by pro svou důležitost neměla v článku chybět, nebo narazí na chybu, nechť napíše do vlákna pod článkem a já to doplním. Také je ještě na místě říci, že PSE je moje oblíbená značka a tak, i když jsem se snažil o objektivitu, je to na vyznění článku místy trochu znát.

Lze bez nadsázky říci, že současný trh loveckých kladkových luků stojí na pěti největších firmách: Bear Archery, Hoyt Archery, Mathews, Bowtech a PSE.

Je samozřejmě i spousta dalších, ale co do rozšíření se o drtivou většinu zákazníků perou výše uvedené společnosti a každý má svou taktiku jak prodat. Bear sází na jméno Freda Beara a s ním spojenou auru, kterou kolem lovecké lukostřelby vytvořil. Hoyt se ohání sportovními úspěchy a Mathews s Bowtechem sázejí hlavně na inovace. PSE se prostě vydala tou jedinou cestou která zbyla. Dělat po čertech dobré luky bez výkyvů kvality a reklamací.

Příběh firmy PSE Archery (v celé podobě Precision Shooting Equipment) začíná v roce 1970, ale abychom to vzali pěkně popořadě, začneme od Peta Shepleye, zakladatele, výkonného ředitele a dodnes vlastníka PSE.

Pete Shepley se narodil v roce 1942 a podstatnou část dospívání strávil přivyděláváním si na ranči svého děda v Joliet ve státě Illinois. Tam také začala jeho vášeň pro lukostřelbu a lov. Jeho děda ho, jako zkušený lovec, v obou disciplínách podporoval a učil. Pod jeho dohledem si dakonce mladý Pete postavil svůj první vlastní luk z v té době oblíbeného dřeva na luky osage orange. Jako technický typ se rozhodl vystudovat inženýrství na Southern Illinois University a hned po škole se dostal do firmy Magnavox, která se zabývala převážně výrobou elektroniky všeho druhu, kde se vypracoval prakticky ode dna, neb tam začínal jako výpomoc v kantýně a dotáhl to až k práci ve vojenské sekci na střelách Stinger, toho času již jako produktový inženýr. 

Jako vášnivý lukostřelec, věnující se sportu i lovu, a současně technický nadšenec přemýšlel, co by se dalo v oboru zlepšit. Jeho první krůčky na poli lukostřeleckého hardwaru byly plastové letky inovativního tvaru pro vlastní potřebu na střelecké závody. Ty patrně upoutaly pozornost, protože je brzy nevyráběl jenom pro sebe, nýbrž i přátelům a známým. K tomu postupem času přibyla výroba vypouštěčů a dalšího příslušenství. A tak v Peteově hlavě vznikla idea se tím začít živit.

Většina přátel a kolegů z Magnavoxu mu však myšlenky na vlastní lukostřeleckou značku vymlouvala. Podporu pak měl hlavně u manželky Laury, která také střílela (a lovila) lukem. Pro začátek proto zvolil, díky benevolentnímu šéfovi, kompromis. Nějakou dobu po založení firmy totiž paralelně pracoval v Magnavoxu na zkrácený úvazek a současně rozjel malou firmu sídlící v kůlně za jeho domem, najal pár lidí a jal se psát historii …

Ze začátku vyráběl vypouštěče, buttony a hlavně plastové letky. Na trhu po levném a funkčním plastovém olepení (které v té době nebylo úplně obvyklé) byl hlad a tak Pete za krátkou dobu “sekal” 1-2 miliony letek měsíčně. V roce 1972 už bylo práce tolik, že se Pete rozhodl skončit v Magnavoxu a plně se věnoval své firmě.

Kombinace nadšení do techniky a lukostřelby ho přirozeně dovedla ke kladkovým lukům, které však tou dobou byly v plenkách. V době kdy se Pete rozhodl založit PSE Archery, byly kladky na trhu teprve třetí rok. Alespoň ze začátku podnikání nebylo v plánu stavět rovnou z gruntu kladkový luk. Nicméně Pete si sehnal původní Allen/Jennings Model 6806 i jeho pozdější verzi a shledal, že je co vylepšit. I sepsal v dobré víře svoje připomínky a nápady a poslal je Jenningsovi. Ten mu však nedopřál sluchu a to navíc tak, že zřejmě ne úplně slušně. Výsledek byl ultimátní cíl pro nově vzniklou firmu: kladkový luk, který smete konkurenci.

První prototyp kladkového luku vlastní výroby původně nebyl určen pro prodej. Pete si ho jednoduše vzal s sebou na lukostřelecké závody v Indianě, což ale vzbudilo pozornost mezi střelci na čáře a mělo za následek na dvě stovky objednávek během týdne a později dalších 500 z ostatních států USA. Dodejme, že v té době měl Pete kapacity na to, vyrábět v domácích podmínkách stěží tři luky za týden, takže se objednávky musely z drtivé většiny odmítnout, nicméně ukázal se potenciál. Proto je následující rok ve znamení stěhování do malé továrny v Mahometu a překotného rozšiřování výroby.

Z dostupných zdrojů informací není úplně jasné který luk od PSE byl první. Pete vyráběl nejrannější malosérie ještě v kůlně za svým domem, spíš za účelem pokusů, než vydělávání peněz, ale podle neověřené informace se jmenovaly Firefox, což je momentálně jediná věc která se mi o nich podařila zjistit.

Více víme o prvním opravdu sériovém luku. PSE Citation spatřil světlo světa někdy v roce 1973 (5 let po prvním kladkovém luku) . Původní provedení mělo dvě asymetricky osené kladky a dvě pomocná kolečka podvěšená v půlce ramen. Několik let nato také byla uvedena verze bez koleček a nějaký čas byly obě verze nabízeny současně. Od začátku byl k dispozici v lovecké a sportovní verzi, lišící se barvou a libráží a byl nabízen až do konce sedmdesátých let. Sám o sobě nepřinášel nic nového, ale byl to na svou dobu výjimečně uživatelsky příjemný luk a hvězda PSE tak začala nesměle stoupat k výšinám. Současně se tak firma stala jedním z prvních výrobců kladkových luků se všemi výhodami, které to do budoucna neslo.

Krátce po Citation se objevuje lovecký Pacer a sportovní Laser Mag. Oba jsou na svou dobu invenčně osazeny jen dvojicí kladek bez podpůrných koleček a zvláště Laser Mag doznal velké obliby u sportovních střelců (tedy, ne že by jich tou dobou střílelo z kladek nějak moc).

Pete si dal nedlouho po uvedení první ucelené řady od firmy na víc než rok pauzu. Tehdy PSE nabrala další zaměstnance, snažila se prorazit na trhu a celkově nastávaly problémy, obvyklé pro skokový růst firmy. To Peteho, který chtěl trávit čas hlavně inovacemi, poněkud vyčerpávalo. Jakmile se firma aspoň trochu stabilizovala a začala trochu fungovat sama od sebe, Pete se sebral a odjel na několik měsíců lovit do Afriky, aby si vyčistil hlavu. Jeho absence se nakonec ještě protáhla, protože pár dní po návratu si při pádu z koně (kteří jsou dodnes další z jeho vášní, stejně jako létání), zlomil ruku a to tak, že ne zrovna čistě a bez následných komplikací. Teprve po půl roce rekonvalescence byl schopen vrátit se zpět do firmy.

V roce 1976 je vydán první vlastní katalog, prozatím jen pro dealery. Do té doby se Pete při propagování svých výrobků spoléhal na inzerci a lokální prodejce. O rok později již začíná pravidelně vycházet katalog i pro “prostý lid”. Pro tento rok se také rozrostla nabídka, přibyla nová verze Citation jménem Presidential Citation, dále pak luky New LaserScamp a Sonic.

V osmdesátých letech se začala rozmáhat snaha která vydržela u PSE dodnes: “cpát” luky do produktových řad. Tak světlo světa spatřila veleúspěšné řady Nova a Mach.

V roce 1982 se firma přestěhovala z malé továrny v Mahometu v Illinois do Tusconu v Arizoně, kde sídlí dodnes. Továrna se za dobu své existence musela několikrát rozšířit. Dnes zaměstnává (údaje z roku 2010, odkdy pochází poslední ověřitelný údaj) 300 lidí a vyrábí 150 000 luků ročně. Jinak pro zajímavost, na posty ve vývojovém oddělení je uložena podmínka, že uchazeč o práci musí mít co do činění s lukostřelbou. Jinak má prostě smůlu.

Devadesátá léta přinesla další Machy a řadu Carroll a po sedmileté pauze se roku 1997 dočkala řada Nova velkého návratu. Celkem jsem se dopočítal k rekordním 31 modelům Nova ve všech verzích, vyráběných mezi lety 1984-2011.

Také nemůžu opomenout technickou stránku luků z těchto dob. PSE si obvykle odpustila konstrukční výstřelky a spíše stavěla luky na základě osvědčených technologií. Tak se za hlavní přínos pro evoluci kladkového luku od PSE dá považovat masivní používání hliníkových slitin na výrobu těla (nepočítaje pár patentů, které nedoznaly moc rozšíření, jako třeba overdraw šípové okno z roku 1983), což vzali za své v průběhu let všichni výrobci.

V devadesátkách ale začali u PSE mohutně inovovat, kupříkladu patent plovoucího uložení ramen v domečku vůči riseru (US patent 5339790 A) z roku 1993, což je dnes standardní způsob uložení ramen. Dále pak technologie výroby ramen s nestejnou geometrii průřezu z roku 1995 (US patent 5657739 A) použítá u druhé generace luků Nova. V době před masivním rozšířením “cable guardů” dnešního typu byl rovněž zajímavý patent na stranový posuv rukojeti z roku 1992 (US 5241945 A)

Úsvit třetího tisíciletí zastihl firmu PSE v poněkud latentnějším stavu, kdy páteř nabídky představovaly stále modely z typicky devadesátých let Mach a Nova a konstrukčně odvozené varianty (čestnou výjimkou byla řada Firestorm, produkovaná od roku 2001 do roku 2007, která měla na svou dobu slušný výkon a novátorský design). Nedá se říct, že by šlo přímo o nějaký propad, spíše o absenci růstu a inovací.

Firma se ale naštěstí v nové době relativně brzy zorientovala, hlavně co do marketingu a stagnační období bylo kolem roku 2006 definitivně zažehnáno.

V roce 2007 přichází firma s patentem na předepnutá ramena (patent číslo US 7891349 B1) známé pod obchodním názvem X-Force. Ten samý rok byl uveden stejnojmenný luk a od té doby se X-Force rameny honosí většina produkce.

Ve stejném roce je zahájena spolupráce s Drury Outdoors (kteří zběhli od Hoytu), za účelem propagace firmy na poli lovecké lukostřelby. Jeden z marketingových problémů u PSE je, že to jsou prostě jen tři písmena. Pete Shepley je bez výhrad velká postava lukostřelby a je dokonce po právu uveden v síni slávy Bowhunter’s Hall of Fame a i když osobně nejsem zastánce dávání jmen zakladatelů do názvu jejich firem, v tomhle odvětví to asi není úplně od věci.

Přesto, že Pete odlovil celou zoo zvířat (v obzvláštní oblibě má jeleny wapiti) a vše důkladně zdokumentoval, tak když se řekne PSE není tam ta představa scény lovu, prostě není tam ten “Fred Bear efekt“. Spolupráce s Drury Outdoors to měla změnit. Byl tedy vytvořen PSE Pro Hunt team. Který má vtisknout loveckou s lukem od PSE do myslí odborné veřejnosti.

A proto je na místě si o Drury Outdoors také něco říci, neboť na jejich produkci je postavena podstatná část reklamy. Zjednodušeně řečeno jsou to lidé kteří se živí tím, že jezdí po světě a loví, respektive je živí to, že o tom točí videa, testují při tom výstroj a výzbroj apod. Prostě práce snů pro nejednoho čtenáře těchto stránek. Osobně jsem část jejich produkce viděl, dokonce jsem svého času dostal k luku BowMadness DVD s jejich SpeedKills Vol. 6, prostříhané reklamou na PSE.

Proti samotnému konceptu propagace nic nemám, jenom úplně nejsem spokojen s tím, že výběr padl zrovna na Drury Outdoors. Nicméně je to pouze moje osobní hodnocení úrovně jejich produkce “á la reality show“. A navíc musím zcela subjektivně dodat, že na Marka Druryho jsem vysloveně alergický.

Pokračujme ale dál. V té době se také PSE začíná více věnovat vrcholovým sportovním střelcům. A není to náhoda. Konkurenční Hoyt totiž postavil část marketingu na výmluvné statistice, že mezi lety 2003-2006 vystříleli profesionální uživatelé luků z produkce Hoyt Archery 67 zlatých medailí a to v soutěžích Open Pro, FITA, NFAA,NAA, AsA. (Mathews 35, PSE 6, Martin 4, ostatní 1)

PSE se vždy soustředilo především na loveckou lukostřelbu – Pete jednou prohlásil, že pravá esence lukostřelby je v lovu a terče v jeho myšlení jsou dobré pro trénink, nikoliv jako samotný cíl. Nicméně rukavice byla hozena a odpovědí bylo založení PSE Elite Team. Navíc se firma vrhla i na podporu rozvoje lukostřelby cílenou na mládež po vzoru školních programů pořádaných konkurenční firmou Mathews.

Štěstí ve sportovní střelbě ale po dílčích úspěších přišlo až v podobě Christophera Perkinse, který to začal válcovat od roku 2011, kdy vyhrál FITA mistrovství světa s lukem PSE Dominator. Nicméně Hoyt má takový náskok co se sportovních úspěchů týká (kupříkladu na olympijských hrách v Londýně v roce 2012 měli všichni zlatí střelci luk od něj), že PSE začalo ukusovat hlavně od Mathewse, kterému už tak nějak všeobecně začíná docházet dech.

Jako technický nadšenec musím zmínit velmi zajímavý patent z roku 2009, použitý však jen u luku Mach X, pro zdvojená ramena přičemž každé má svůj vlastní regulační šroub (US patent 7980236 B1), který umožňuje nebývalý rozsah ladění bez potřeby bowpressu. Dodnes nepochopím, proč se tohle řešení nerozšířilo …

V roce 2011 odchází Pete Shepley do důchodu. Firmu stále vlastní a pořád neúnavně objíždí festivaly, loví a všemožně propaguje PSE Archery, ale vedení firmy předává svému synovi Jonathanovi (kromě něj má ještě dalšího syna a dceru). Navzdory tomu Pete stále dodržuje svůj zvyk pořádně si zastřílet z každého modelu luku který je uveden na trh.

Pete Shepley se synem

Roku 2014 je uveden luk Full-Throttle. Dodnes nejrychlejší sériově vyráběný luk na světě s rychlostí 370 fps, podle standardu IBO. Firma se soustředila na vývoj co nejrychlejších luků již drahně let (už Omen z roku 2010 nasadil laťku dost vysoko s 366fps.) Ale Full-Throttle je jiný, absolutně prostý kompromisů, vše je podřízené výkonu. Tedy, není to zrovna uživatelsky příjemný luk (autor článku z něho měl možnost střílet), ale je nejrychlejší i po několika letech od uvedení, což ho také stále drží v nabídce. Normálně se u PSE vyřazují luky beze změn po dvou letech, ale Full-Throttle tam bude bez pochyb “strašit“, dokud se nevyrobí něco rychlejšího. Firma totiž na tom, že má nejrychlejší luk, postavila část svého marketingu.

Jinak, když už jsme u těch výkonů, Pete je horlivým obhájcem velké síly nátahu. Sám používal po dlouhá leta luky s 80 librami jako univerzální a na těžkou zvěř sahal po 100 liberce. Dle svých slov hlavně pro co nejpřímnější balistickou křivku. Minulý čas je na místě, s nástupem extrarychlých X-Force luků vzal na milost pro svoji běžnou potřebu i sedmdesátky a osmdesátky pro “Big Game“.

K tomu se sluší dodat, že stoliberní luky PSE nikdy sériové nevyrábělo, krom speciálních edicí, ale na základě zvláštní objednávky se dá postavit mnohé… zvláště když vám oslovená firma patří 🙂

Je třeba ještě pro úplnost dodat, že v současnosti se PSE nevěnuje pouze kladkovým lukům. Firma má i úspěšnou řadu kuší v mnoha provedeních, luky na bowfishing, řadu příslušenství a od osmdesátých let si v nabídce drží i nějaké ty reflexní luky (pravda, že v mnoha případech licenční).

Nu, tak jsme se pozvolna dostali z minulosti až do současnosti. Firma PSE Archery stále roste a stále je na špičce, což je tak nějak celou svou historii a nevypadá to, že by se na tom mělo něco měnit.

26

Tomáš Prachař

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Enter Captcha Here :