V českých obchodech se již nějakou dobu objevuje tento levný luk. Je určený pro začátečníky, ale otázkou je, zda nad ním vůbec uvažovat. Možná pomůže následující článek …
Barnett Vortex se postupem času stal takovou kategorii sám pro sebe. Je to kladka nízké ceny – při porovnání s běžnou produkcí. Krom toho nějak odolala puncu nepoužitelného odpadu z číny.
Velkou výhodou je rovněž dostupnost. V České kotlině není moc míst, kde by se daly kladkové luky osahat a koupit, o skladových zásobách nemůže být řeč. Dostat sem luk ze zahraničí je mnohdy na dlouho, u některých nových modelů nemusí být půlrok čekání výjimkou.
Proto je možnost zakoupit si luk v ČR a bez čekání, navíc za v podstatě bezkonkurenční cenu je jistě pro nejednoho budoucího střelce lákavé. Navíc o Vortexu není na netu nic moc napsáno a když tak hlavně od prodejců, což není mnohdy nejspolehlivější zdroj informací.
Krom toho je to evergreen, v prodeji je již mnoho let a i já jsem byl svého začátečnického času v pokušení ušetřit a koupit si ho na místo něčeho lepšího. Nu a jak vyplyne z recenze, dobře jsem udělal, že jsem místo toho dal dvojnásobek za PSE…
Před nedávnem jsem se však k němu přeci jen dostal. Přítelkyně si chtěla zkusit střelbu z kladky, leč moje luky na ni byly moc silné. Shodou okolností jsem se při výběru koukl na Lancaster Archery zrovna když byl výprodejový “Černý pátek” a Vortex byl následkem toho zlevněný na směšných $89 byla to tedy jasná volba při které všichni vyhrají: ona si to bude moci vyzkoušet. No a když si pak bude chtít koupit lepší luk nebo s tím úplně seknout tak tady Vortexe prodám bez problému za stejnou cenu za jakou jsem ho koupil (což jsem taky pár měsíců po nákupu ještě se ziskem udělal) a já tak jako tak uspokojím svou zvědavost cože je to vlastně zač.
Firma Barnett, založena roku 1962, je známá výrobou loveckých kuší, a zdá se, že kvalitních (o kuše se vůbec nezajímám, jenom jsem si v rychlosti prošel některá jejich hodnocení na fórech) kladkové luky má firma jako okrajovou záležitost, většinou v dětských verzích.
Řada Vortex je jako jediná určena pro dospělé střelce, neřkuli lovce a to již řadu let. Existují celkem tři verze Vortexů, leč při bližším pohledu se zase tolik neliší.
- Barnett Vortex v síle 24-45lb. objekt této recenze.
- Za druhé, Barnett Vortex Hunter- to samé při síle nátahu 45-60. Ve dvou barevných variantách kladek, černé a červené.
- A na konec barnett Vortex H2O s libráží 31-45, v modré variantě určené pro bowfishing. Ještě je tedy nabízen Barnett Vortex Lite se silou 18-29lb. ale ten už je koncepčně výhradně dětský luk.
Mrkněme se na technický popis
Masivní tělo je z hliníkové slitiny, odhadl bych to na zintal, tedy v podstatě to nejlevnější, při parametrech luku to však naprosto stačí. Na povrchu jsou místy vidět nálitky a celkově hrubší opracování, ale funkční plochy jsou precizně přebroušeny. Montážní otvory jsou standardní počtem i rozmístěním.
Šípové okno má jednu zajímavost, u běžné produkce nevídanou. Aby se ušetřilo je tělo vyráběno z tenčího profilu a tím pádem podstatně mělčí šípové okno je rozšiřováno přilepeným plastovým profilem, který prokázal velkou náchylnost pro ulomení.
Dělená masivní ramena jsou uložena v ještě masivnějších limb pocketech, které jsou v jednom kuse s tělem.
Rukojeť je rovněž integrální součástí těla a nezvykle “bachratá” ergonomicky však poměrně zdařilá na malou a střední velikost ruky.
Síla nátahu je v téhle verzi dle výrobce 24-45, leč podle tabulky to jde při určitém zapojení kabeláže snížit až na 19 liber.
ATA je 28,5″ a váha něco málo přes dva kilogramy. Povrchová úprava je buď ve formě nespecifikovaného maskáče do mírného lesnatého pásma, nebo v celočerné verzi.
Délka nátahu se dá měnit pomocí kombinace sady výměnných plastových modulů a třech pozicích upevnění tětivy na kladce a to v rozmezí 19-27″. Teoreticky by se to asi mělo dělat v bowpressu, ale ramena mají tak měkký nájezd zatížení a v povoleném stavu tak minimální předepnutí, že lze tětivu a lanka sundat rukou. Klíč k nastavení požadované délky nátahu je v tabulce na obalu.
Samotné kladky systému double cam jsou v mnohém stejné jako tělo: z levné slitiny, tím pádem nezvykle masivní, se stopami po nálitcích na nefunkčních plochách. To ty funkční jsou bez otřepů a tak asi nehrozí nadměrné odírání tětivy. Navíc jsou kladky Soft, možná Medium, zkrátka žádný výrazný “šišoid”, takže se tětiva a lanka nemusí nějak zvlášť ostře ohýbat. Tětivu odhaduju na dacron.
Zvláštní pozornost musím věnovat příslušenství a balení, neb co do rozsahu a nepoužitelnosti nesnese srovnání s ničím co jsem kdy před tím viděl.
Obal je v podstatě plastová deska s uchem, polepená návodem a s jednoduchým mechanismem na připevnění luku a příslušenství. Dle “návodu” je to vhodné i jako opakovaně využitelné pouzdro na přenášení. To celé je jinak při prodeji ještě zabaleno do průhledné folie.
Dodané šípy jsou tři, olepené, neoznačené, velice měkké a 31″ dlouhé. Jsou vybaveny šroubovacími hroty, ale s metrickým závitem, nezaměnitelné s imperiálním standardem. Jejich hlavní vlastností je však jejich kurevská nebezpečnost střelci i okolí. Jsou z extrémně tenké a mizerné hliníkové slitiny. Vystřelil jsem první – ohnul se, druhý – ohnul a prasknul a třetí jsem raději zahodil. Jsem si jist, že by bezpečně nevydržely výstřel z něčeho výkonnějšího. Prostě odpad a ještě k tomu nadmíru nebezpečný.
Mířidla jsou celá z pružného plastu, klasické konstrukce, s třemi piny. I při utažení šroubů hlava nedrží v chtěné poloze a cestuje, piny jsou teoreticky světlovodné, prakticky ne a s nevšedně velkým průřezem… Odpad
Základka je celoplastová ze dvou kusů, nevydrží utažená, šípy na ní drží jen neochotně a padají… Nebezpečný odpad.
Držák šípů je snad jediné relativně funkční příslušenství na tři šípy… Inu na tom se snad nedá nic zkazit, i když vzhledem ke způsobu připevnění do montážních otvorů na těle luku bude těžké upnout to na jiný typ bez kutilského zásahu.
V podstatě jediné příslušenství se kterým jsem bezvýhradně spokojen je sada imbusových klíčů. Ty jsou v u luků standardních imperiálních rozměrech a na Vortexu není šroub se kterým by si neporadily.
Tedy, je lépe počítat s tím, že luk příslušenství nemá jenom při vybalování prostě vyhodíte víc bordelu. Já jsem luk osadil příslušenstvím co jsem měl doma k dispozici navíc: základku whisker biscuit a mířidlo Pursuit od Trophy Ridge s odpovídajícím peepsightem. Rukojeť jsem omotal hranovou páskou, neb původní provedení se ukázalo jako klouzavé.
Dále jsem se tak nějak pokusil časovat kladky, které se ale po pár desítkách výstřelů rozhodily. O jemné seřízení jsem se ani nesnažil.
A jak se z toho střílí?
Let-off je 60-70%, což není mnoho, ale na 45 liber to postačí.
Nátah je poměrně plynulý a příjemný, což je dáno neagresivitou kladek. Brace height je relativně přátelských 6,75″. “Valley” (údolí nátahu) je zbytečně dlouhé a špatně ohraničené a “Back wall” je podobná pružná katastrofa jako u Hoytu Ignite.
Ergonomicky to není špatné, váha je vyšší, ale taky žádný extrém.
Luk je to docela hlučný a při výstřelu sebou kopne. Přesnost taky není nic moc. Tedy na lovecké vzdálenosti to jde, do 30 metrů jsem po zajetí relativně spolehlivě postřeloval papír velikosti A4, ale víc bych od toho nečekal.
Pokud bych měl zhodnotit své dojmy, tak střílet z toho je nepříjemné. Jde to, jde se jakž takž trefit, ale rozhodně jsem si to neužil.
Rychlost výrobce neudává, je pochopitelné, že to trhač rychlostních rekordů není. Někde na fóru jsem našel názor, že při IBO standardu (70lb,30″DW,350gr.) by to ze sebe dostalo tak 270fps a lze tomu i věřit, ale na lov to při 45 librách, vyjma drobné zvěře, není.
Ale v případě šedesáti liberní varianty je to o poznání použitelnější. Na netu jsem našel i nějaké fotky s Vortexem a ulovenými divokými prasaty a vysokou.
Tak jak tedy tuto záležitost závěrem zhodnotit?
Za mě tedy nedoporučuji. Střílet se z toho dá a to bezpečně, pokud se nepoužijí přiložené šípy a základka, ale pokud to budeme brát jako luk pro začátečníky, tak úplně pohoří, protože nepřináší z výstřelu radost.
Měl jsem v rukou několik “startovacích” luků, namátkou Hoyta Ignite, PSE Stinger nebo Bear Outbreak a všechny do jednoho byly lepší než Vortex a to i když porovnám cenu/výkon.
A kdo chce ušetřit může využít rozsáhlé nabídky jetých kladek z ebay, rozhodně je to lepší nápad než si pořídit Vortex.
Tomáš Prachař