Mission UX2 – Recenze

Štítky:

Kladkové luky firmy Mission jsou poměrně rozšířené a není problém na ně narazit i v našich končinách. Vynikají dobrou cenou a zaštiťuje je slavná značka, což by měla být i záruka kvality. Ale jak je na tom „Mathews pro chudé“ opravdu ?

Upozornění!

Tento článek si neklade za cíl hodnotit plošně luky od Mission. UX2 je letitý model, dle mnoha ohlasů je současná produkce na dobré úrovni a u uživatelů se těší docela dobrému jménu.

Firma Mission Archery je dceřinou společností známé Mathews Inc, založenou roku 2007 jako ekonomická alternativa k standardní produkci. Pravda je, že Mathews byl vždycky poněkud dražší než srovnatelné modely konkurence. Výroba loveckých kladkových luků patří mezi malou skupinku produktů která není moc (zatím) ohrožována levnou čínskou produkcí a tak tahle cenová politika nebyla až tak problematická. Jenže pak začala spousta zavedených firem produkovat, vedle top modelů, i dospěláckou nižší střední třídu a tak musel Mathews nějak reagovat. Musí se uznat, že založit pro tento účel dceřinou společnost, u hlavní značky se držet zavedeného kurzu a zisk přerozdělovat dle potřeb je elegantní řešení.

Mission UX2 je můj první kladkový luk. Cesta k němu byla trnitá a myslím, že si to zaslouží popsat.

Inu, začalo to tak, že jsem si pořídil do sbírky zbraní klasický luk. Jednak mě do toho navezl kamarád, který si ho taky koupil a jednak jsem chtěl prostě něco, z čeho si občas vystřelím aniž bych potřeboval špunty do uší. A taky nějak elegantně překlenu sbírku mečů a předovek 🙂

Jenže ouha, dřevěné šípy nevydržely skoro nic a mě to začínalo bavit, o to víc se jich zlomilo. Co tedy s tím? Dopátral jsem se že existují hliníkové šípy. Jenže ty obvykle nejsou olepeny peřím, takže bylo třeba zjistit jak se to dělá, a jediná stránka která se této problematice věnovala byl Bowhunter.cz. Četl jsem tu toho víc a víc, a najednou jsem pocítil silnou, ba přímo zžíravou potřebu vlastnit kladkový lovecký luk.

Ze zkušenosti vím, že kvalita něco stojí a nemám s tím problém, ale vypláznout najednou spoustu peněz za luk a vybavení, bez jistoty, že mě to bude bavit je jiná věc. Být z USA, nemám problém sehnat luk z druhé ruky za dobrou cenu. Ale tohle není USA, tak jsem si prostě udělal obden pětiminutové on-line kolečko po internetových bazarech, což po necelém měsíci přineslo výsledek v podobě Missionu UX2 s příslušenstvím za 5500 kč.

Zajímavý byl rozhovor s majitelem, který prodělával opačný vývoj než já a chtěl si za utržené peníze koupit longbow.

Tenkrát jsem byl pochopitelně nadšen, teď už bych byl ale méně.

Tětiva byla v naprosto mizerném stavu (co jsem četl na zahraničních forech tak tovární Missionové tetivy odcházejí do věčných lovišt rychleji než konkurence) a mířidla a základka reálně neseříditelné.

Ale budiž, co samotný luk?

  • DW: 50,60,70 lb.
  • DL: 22-30“
  • BH:7“
  • ATA:33“
  • Váha 3,95lb.
  • Let-off 70%
  • IBO 308

Tělo je dlouhé 450mm a odlito z hliníku, musím říci, že kvalitně vyrobené, ladně navržené a s odolnou povrchovou úpravou, bohužel povrch je dost nekvalitní. Ofrézovány jsou jen funkční plochy.

Rukojeť je gumová a docela příjemná, ale přední část těla před rukojetí vybíhá k ramenu moc brzy takže pro větší ruku to není moc ideální. Úhyb těla v prostoru pro šíp je 22mm od osy. Všechny díry a závity standardní, díra pro základku jen jedna.

U ramen jsou montážní otvory vzdálené 295mm, o průměru 12,45mm. Tyč cable guardu je plastová a upřímně docela pochybné kvality.

Domečky ramen jsou dobře zpracované i na nefunkčních plochách, kolébkové plovoucí konstrukce, síla nátahu se tradičně nastavuje šrouby co drží ramena.

V závislosti na délce nátahu se údajně (nemám k luku manuál) pohybuje v rozpětí 27-70 lb. Ramena jsou poměrně robustní, z jednoho kusu a v prostoru osy mají oboustrannou výstuhu uchycenou šrouby.

 
   

Nejsem schopen posoudit, nakolik se jedná o výrobní vadu, ale zrovna v tom místě kde šroub výstuže prochází ramenem mi to prasklo. Došlo k tomu takto:

  • už jsem měl svůj hlavní luk v podobě PSE Drive LT 2014, UX2 byl odsouzen k lapání prachu a záskoku v případě servisování hlavního luku.
  • Nicméně tětiva byla v tak katastrofálním stavu, že bez výměny byla jenom otázka času kdy se mi ze skříně ozve velice hlasité RUP. Jako správný hospodář jsem tedy koupil přes eBay tětivu a jal se jí instalovat. Povolím ramena, zmáčknu luk v presu, chystám se na výměnu a v té chvíli ruplo v horní rameni ve výstuži (bohužel mě to nenapadlo vyfotit a zbytky ramene prostě vyhodil).
  • V hlavě jsem si ten proces výměny přehrával několikrát, ale nejsem si vědom pochybení z mé strany, ani ze strany bow presu. Bohužel k luku jsem neměl žádné náležitosti, tudíž jsem bez možnosti reklamace a zatím jsem nenašel chuť řešit nákup nových ramen.

Kladky jsou poměrně agresivní, dle mého vkusu agresivnější než by mohlo ospravedlnit IBO 308fps.

Systém kladek je Dual Cam. DL je stavitelný prostřednictvím otočného modulu, ne moc pěkně vyrobeného, otřepy a velice hrubé obrobení. Vůle os jsou vážně velké, ale nevím jestli je tak “vymlel” předchozí majitel, nebo to bylo již z výroby.

UX2 můžu směle srovnávat s Bear Outbreak.Stejná cenová hladina, stejný systém, stejné IBO. Ale u něj jsou vůle minimální. Co se chování při střelbě týče, tak je opět Outbreak daleko lepší, nátah je plynulejší a daleko méně agresivní.

Subjektivně bych to srovnal tak, že 60lb. s UX2 je jak 70lb. Outbreaka, ale to je vážně jen můj osobní pocit.

Luk je při střelbě trochu hlučný, vibrace jsou v normě.

Závěr

Upřímně, znova bych si ho nekoupil. doporučit ho nemůžu a kdybych si na něj nekoupil tu tetivu tak bych ho asi vyhodil, než shánět nová ramena.

Tomáš Prachař

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Enter Captcha Here :