Hoyt Vulcan – Recenze

Štítky:

Vulcan  je lovecký topmodel firmy Hoyt pro rok 2007. Ve své době patřil k tomu nejlepšímu, ale jak je na tom teď, z pohledu roku 2015 ?

Je technické a morální zastarávání luků opravdu tak markantní, jak se nás výrobci snaží přesvědčit? I o tom je tato recenze.

t-pohled1

Začneme technickými údaji.

Parametry pro mou verzi jsou:

 • Celkové rozměry luku jsou 320x924x63mm
 • ATA: 33 5/16”
 • DW:70-80lbs.
 • DL:28”
 • BH: 6”
 • Letoff: 65%, 75%
 • Délka tětivy: 56”
 • Délka Control Cable: 38,75”
 • Délka Buss Cable: 35,75”
 • IBO 325fps.

Střed je jako obvykle z hliníkové slitiny, výrazně prohnutý a s charakteristickým žebrem. Rovnou plochu aby pohledal, ale to je u Hoytů klasika.

Tělo je dlouhé 648mm, montážní otvory mají rozteč 495mm, tyč tlumiče tětivy a jezdce lan jsou z karbonu. Všechny montážní otvory jsou standardní, hrozí však dva možné problémy s montáží příslušenství.

 • Jednak otvory na mířidla jsou na nevelké rovné ploše. Takže mířidla mají menší oporu a teoreticky větší náchylnost k ohnutí, či “vykývání“.
 • A při nákupu zákládky je třeba vzít v potaz ono žebro u rukojeti. Šíře mezi jím a tělem je 45mm, v prostoru základky což bude stačit pro většinu základek, ale nějaké výjimky se najdou. Kupříkladu já tam mám Trophy Ridge Revolution, první model a musel jsem pilníkem trochu srazit jednu hranu aby se mi to tam vešlo.

Velkou pochvalu si zaslouží rukojeť. Je z vrstveného lakovaného dřeva, s výrazným vybráním, a je doslova radost to držet. Rukojeť je přichycena k tělu pomocí dvou šroubů a měla by být zaměnitelná se současnou nabídkou.

t-detail ramen

Na koncích tělo plynule přechází do hliníkových domečků ramen, umožňující nastavení síly nátahu v rozmezí 70-80lbs a to na osmi otáčkách.

Netřeba obav, že přesáhnete povolené množství otáček, domečky jsou totiž vybaveny dorazem který to nedovolí a navíc má příznivý vliv na tuhost konstrukce. Uchycení domečků k luku je jištěn systémem Triax. Jednoduše řečeno, drží to jak svině 🙂


Ramena jsou dělená, po celé délce chráněna folií a na dnešní poměry docela masivní. Uprostřed se nacházejí gumové “nádory” typická věc pro luky od Hoyta, sloužící jako tlumiče vibrací.

  
  
Tabspec


Kladky jsou zajímavé svou jednoduchostí a nevelkými rozměry. Jak již bylo řečeno, pro každou délku nátahu je jiná kladka a to v rozsahu 24-30” po půl palci.

Aby to bylo ještě zamotanější, tak jsou tři základní velikosti kladek u kterých se liší i další parametry, viz tabulka. Jediná stavitelná věc na kladkách, je letoff a to prostřednictvím “bazmeku”, který tvoří dotaz tětivy o buss cable. Prostě se zašroubuje buď do pozice 65% nebo 75%.

Minimalismus kladek dokazuje i to, že při ATA 33 5/16″ má bez 14 mm stejnou absolutní délku jako PSE Drive s 31″ ATA.

Luk působí v ruce příjemným dojmem vzhledem k povedené ergonomii a nízké váze. Upoutá tloušťka ramen zvláště porovnáním s dnešní produkcí. Třeba u PSE Drive mám kolikrát iracionální  obavu z prasknutí. Něco málo přez 3mm v nejslabším místě, s ohledem na sílu, moc důvěry nevzbuzuje.

Charakteristika nátahu je skvělá, naprosto hladká. Konečně tohle bylo zaklínadlo výrobce při propagaci Vulkana, “síla nikdy nebyla tak hladká”.

Opravdu jsem tak příjemný nátah u jiného luku (zatím) nezažil. Letoff je výrazný – hádal bych mu víc než uváděných 75%.

Doraz tvrdý, jasně vymezený, ale při letoff 65% je doraz povážlivě měkkčí.

Příkladná je tichost při výstřelu. Zde výrobce nasadil laťku opravdu vysoko i se srovnání s dnešní produkcí.

Můj luk

t-celkovy pohled

Tenhle luk se mi podařilo sehnat z druhé ruky, bratru za 7000kč. Jako bonus jsem k němu obdržel kompletní příslušenství, jehož samotná souhrnná cena se těm sedmi tisícům značně blížila.

Inu dobrá koupě 🙂

Méně pozitivní byl stav tětivy. Něco tak zbastleného se moc nevidí. Takže první úprava se týkala výměny tětivy a to za výrobek JBK String’s, se kterým jsem naprosto spokojen.

Další problém nastal s délkou nátahu. Jak již bylo řečeno tento model nemá výměnné moduly, ani jiný způsob změny DL. Jen výměnu obou kladek. Což nepotěší, když máte nátah 27,5″ a luk má 28″. On to není takový rozdíl, věděl jsem to dopředu a mám u PSE Drive odzkoušeno, že můžu střílet i z 28″, aniž by se to projevilo na přesnosti.

Jde jen o komfort střelby protože musím pak trochu upravit anchor point.

To jsem však eliminoval lehkým předsazením rukojeti a stažením vypouštěče. Měl jsem trochu strach jestli se i takto malé zmenšení, už tak nevelkého BH, negativně neprojeví na přesnosti, ale co mohu posoudit tak ne a pro lovecké účely mám více než dostatečně dobrý soustřel.

t-stred

Co dál. Nastříkal jsem luk na matně černou, což je jen záležitost vkusu.

Jako mířidla jsem zvolil osvědčený jednopin Trophy Ridge Pursuit. Stejné mám na PSE Drive, k mé naprosté spokojenosti.

Doplněno bylo peep sightem TruePeep od Fletcher’s.

Stran základky jsem zariskoval koupí “revoluční” Trophy Ridge Revolution a risk se vyplatil (více informací v recenzi této zakládky). Také obava jestli to tam vůbec nacpu, vzhledem k tomu žebru na luku, se ukázala neopodstatněná. Řídící lanko jsem napojil na Control Cable.

Síla nátahu byla zvolena 75lbs. Letoff 75%. Stran tuningu proběhlo samozřejmě mé oblíbené Kitchen sink a Creep tuning.

A reálný výkon s reálnou váhou šípu?

Při 425,6 gr. těžkém šípu, 75lbs. a DL 28” mám pěknou rychlost 299,1fps. To se sice se současnými topmodely jistě nemůže rovnat, ale je to dostatečná rychlost pro lov prakticky všeho, zvláště pak v kombinaci s nevšední tichostí při výstřelu.

t-pohled2

Je to jen můj názor, ale rozdíl mezi Vulkanem z roku 2007 a většinou současné produkce, bude bude jen ve vzdálenosti pinů v mířidlech  a svědomitějším odhadem vzdálenosti.

Toliko k rychlosti morálního a technického zastarávání. Luky jsou s každým dalším rokem rychlejší a je to tak dobře, za svoje peníze chcete koneckonců vidět výsledek, ale lovená zvěř neprodělává zdaleka tak rychlou evoluci.

Takže dokud se nezkříží whitetail s gepardem, nebo kaferský buvol s želvuškou, tak Vulkan bohatě stačí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Enter Captcha Here :