PSE Madness 32 – Recenze

Štítky:

Řada luků Madness od renomované firmy PSE se těší značné oblibě v řadách lovců v USA. Podívejme se tedy, jak obstojí v recenzi model roku 2015 …

Hned na úvod pár základních parametrů modelu Bow Madness 32 rok 2015 : 

 • BH-6 “
 • ATA-32.375
 • DL-24″- 30″
 • DW-50,60,70lbs
 • IBO-340 fps
 • Váha-1860g
 • Let-off 80%
 • MSRP-599 USD

Luky od PSE s jménem Madness tradičně doplňují sortiment jako levnější varianty vlajkové řady. Nabízí tedy velice slušný výkon a užitnou hodnotu za cenu některých ústupků. U všech předchozích modelů navíc platilo, že se jednalo o kladkový systém solocam, ale u tohoto modelu je nově použít hybridní systém, jinak řečeno Cam 1/2.Obsah balení

V hnědé kartonové krabici o rozměrech 98x33x11cm se nachází krom luku torxní klíč na nastavování délky nátahu a cable guardu, návod, uživatelskou příručku, kartu k luku s nastavením, limbsavery a velkou samolepku PSE. Stran té karty jsem narazil na chybu. Způsob nastavení dle ní neodpovídal tomu co bylo uvedeno v příručce a tomu co jsem našel na stránkách výrobce, některé parametry luku taky neodpovídaly jiným zdrojům.

Konstrukcí se neliší od nastaveného mustru PSE. Musím říci, že mám pro luky od PSE slabost. Ano, většina vypadá stejně a mnohdy i dva různé modely mají téměř shodné parametry, ale zcela nekriticky řeknu, že bez opravdu zásadních, v pravdě revolučních změn prostě není co na stávající koncepci vylepšovat. Teď už je to jenom boj o rychlost/hladkost nátahu.

Tělo je z leteckého hliníku, precizně zpracované a osazené polohovatelným dorazem tětivy. Velká výhoda minimalistických tvarů je snažší nastavování mířidel ve třech osách. Část za kterou se upínají mířidla má totiž hrany rovnoběžné s tětivou. Navíc jsou v prostorném šípovém okně vyznačeny rysky pro snažší nastavení základky.

Rukojeť je v tradiční formě vyfrézované z těla s gumovýma střenkama B.E.S.T grip, což sice zajišťuje dobrou, pevnou oporu, ale v zimě to není zrovna komfortní při střelbě bez rukavic, stran teploního komfortu.

Cable guard je stranově polohovatelný s jednoduchým vodičem lan. Inu žádný Flexx Slide se v této cenové relaci nekoná.

Luk je k dostání v černé, skullworks 2 a Country Camo.

Všechny šrouby, krom těch na regulaci DW jsou s torxní hlavou. Na DW potřebujete imbus imperiálního rozměru.

Osvědčená a rychlá ramena typu X-Force, které ve mě však stále vzhledem k jejich subtilnosti budí iluzi křehkosti, jsou upevněna pomocí šroubů k masivním limb pocketům. U těla je drží jen šroub na regulaci DW a to v rozsahu cca 20lbs. Na maximálně 10 otáček. Uložení na těle je plovoucí na ocelové ose, které se dotýká v jednom bodě. Limb pockety nejsou vybaveny pojistnými šrouby jako modely v Pro Series, takže neuškodí udělat si značky na šroubu nastavující DW a občas to zkontrolovat.

Kladky jsou hybridní, od pohledu silně inspirované Drive LT ale s agresivnějším tvarem. DL je stavitelný na spodní kladce otočným modulem v rozsahu 24-30″, stejně jako draw stop.

Tětiva je klasická základní OEM vybavena závažíčky pro vyšší rychlost. Lanka mají parametry:

 • tětiva 59,50″
 • control cable 39″
 • buss cable 33,75″


Dodávaná tětiva je dle názoru většiny uživatelů nevalné kvality, a není od věci jí nahradit custom tětivou a původní si nechat jen jako rezervu.

Konstrukce je celkově naprosto nezáludná, osvědčená a není jí moc co vytýkat. Vše krom DW je nastavitelné přiloženým hvězdicovým klíčem.

Nátah je hladký s brzkým nástupem maximálního odporu, let-off je výrazný a končí velice solidním back wallem. Valley (dráha mezi začátkem let-offu back wallem) je přiměřeně krátká a jasně ohraničená. Celkově je nátah hodnocen jako velice příjemný a to i při solidním výkonu. Luk je také slušně tichý, mimo jiné díky dodávaným limbsaverům a dumperu na cable guardu. Buďme upřímní, není to zrovna, v podání PSE elegantní řešení, ale citelně to funguje.

Luk nemá výraznější negativa krom kvality tětivy a někoho může zamrzet absence nějakého sofistikovanějšího cable guardu, ale obojí lze dokoupit. Je to zkrátka univerzální a výkonný luk na rekreaci i lov. Poměr rychlosti, plynulosti nátahu a hlučnosti je zde na velice dobré hodnotě. Na lov normální zvěře bych ho možná i upřednostnil před nejedním topmodelem, když vidím na videu jak někdy střelci bojují s extra agresivníma kladkama.

Měl jsem díky náhodě příležitost letmo porovnat Madness s DNA SP, jež oba mají až podezřele podobné vlastnosti. DNA je sice o palec menší a o to lehčí, ale obě varianty jsou zaměřeny na hladký nátah v kombinaci s dobrým výkonem. A ano, DNA je o 5fps. rychlejší, má Flexx Guard a jištěné uložení limb pocketů, ale zase letoff o 10% menší a že bych si všiml nějakých rozdílů které by ospravedlnili cenový rozdíl 400$ to zrovna ne… Samozřejmě srovnání s dělem jako Full Trottle nebo Dream Seasson Madness nesnese, ale i tak to bylo zajímavé srovnání.

Můj luk


více jak rok jsem měl postarší Hoyt Vulcan, který měl přes své kvality i jistá negativa a taky se ukázalo, že nejvíce mi sedí luky od PSE, rozhodl jsem se k nim tedy vrátit. V první chvilce jsem zvažoval nějaký topmodel, pročítal jsem recenze, koukal na parametry a videa. A rozhodl jsem se, že raději než pár FPS upřednostním hladký nátah. Řada Dream Season jsou špičkové luky, ale nátah je poněkud nekonzistentní. I když si bez problémů poradím se sílou a agresivitou nátahu, tak trpím na neplynulost chodu a při svých 65kg sebou prostě cuknu, což není zrovna dobrá vlastnost při lovu. Madness jsem měl možnost vyzkoušet, a ten chod nátahu je naprosto hladký, a luk velice tichý a 340 FPS můžu lovit pohodlně cokoliv.

Luk jsem si nechal poslat z LancasterArchery, kde v tu dobu byl navíc výprodej luků PSE 2015 (roční obměňování modelů má své světlé stránky 🙂 sice jen v černém provedení, ale to mi zase až tak nevadilo.

Tělu a pocketům jsem dopřál alespoň základní maskovací nastřik alá Afrika kamuflážní barvou na zbraně Krilon. Složil jsem vše dohromady a osadil novou custom tětivou od 60xCustomstrings z materiálu 8190. Díky téhle tětivě a lankům navíc vymáčknu z luku pár FPS navíc 🙂

Dále jsem vyměnil původní gumové střenky za dřevěné – africká oliva. Ne, že by pro to byl nějaký praktický důvod, jen na uspokojení mého estetického cítění. Základka osvědčená Trophy Ridge Revolution 2 a prozatím mířidla Pursuit z předchozího luku, než mi přijdou Apex Gear Covert.

  

Dále jsem po zkušenostech stran nošení a potřebě náhradních šípů přidělal minimalistický nacvakávací držák na jeden šíp. Jeden v restu, jeden na luku, v životě jsem jich víc na jeden lov nepotřeboval. Dalších šest kusů má své místo v držáku na batohu. Nakonec jsem standardní cable slide nahradil Saunders Hyper-Glide.

Celkově jsem naprosto spokojený a můžu ho jenom doporučit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Enter Captcha Here :