Lovec 11/20 – Pomocníci v mobilu

Štítky:

Mobilní telefon již dávno neslouží jen k volání a stal se nedílnou součástí životů drtivé většiny lidí, lovce nevyjímaje. Bylo tedy jen otázkou času, než se na trhu začnou vytvářet aplikace speciálně pro ně.


Dnes není problém několika tahy na telefonu zjistit aktuální předpověď počasí, zorientovat se v terénu pomocí online i offline map, ověřit si nástřel za určitých podmínek a mnoho dalšího. Mobilních aplikací pro lovce je skutečně nepřeberné množství a neděláme si ambice, abychom je popsali všechny. Pojďme si alespoň představit některé osvědčené „apky“.

SMRTELNĚ PŘESNÝ

Na trhu jsou již drahnou dobu aplikace pro střelce. Některé fungují jen jako zápisník výsledků za určitých podmínek, další mají navíc různé funkce a účel, ale zdaleka nejužitečnější jsou balistické alkulátory. Ty nám na základě zadaných parametrů zjednodušeně řeknou, kam máme střílet, abychom se trefili. Různé kalkulátory se mohou mezi sebou v lecčems lišit, ale všechny fungují na stejném principu. Nejdříve do aplikace vložíme data o zbrani, optickém zaměřovači a munici – dají se uložit, takže je stačí zadat jen jednou, dokud na sestavě nic neměníme. Pokud má kalkulátor pracovat správně a v souladu se skutečností, je nezbytně nutné také znát parametry střely, jako váhu, BC (balistický koeficient), její úsťovou rychlost z konkrétní zbraně a náboje. Údaje o střele není problém si dohledat, ale pro změření skutečné rychlosti budeme potřebovat hradla, která ovšem za úplatu půjčují na spoustě střelnic. Optiku si nastřelíme jako normálně, pokud možno v bezvětří „na kříž“ ve 100 metrech. Zaznamenáme nadmořskou výšku a teplotu. Nyní máme aplikaci nakrmenou údaji, z nichž bude vycházet. Víme tedy, že na určitou vzdálenost a za určitých podmínek trefujeme přesně kříž. Pokud střílíme za jiných podmínek, tak je do aplikace zadáme a ta za nás vypočítá správnou korekci preferovanou metodou při míření.

Nejužitečnější jsou balistické kalkulátory.”

Kupříkladu máme nastřelenou zbraň na 100 metrů, ale dálkoměrem změříme, že kořist je od nás 320 metrů. Jednoduše zadáme do aplikace tuto změnu vzdálenosti a výstupem budou informace o korekci. Pokud máme jednoduchou osnovu, tak nás aplikace informuje, o kolik centimetrů máme zamířit nad zamýšlený bod zásahu. Jestliže máme v optice odstupňovanou osnovu, prozradí nám, přes který bod máme mířit, a konečně preferujeme-li korekci skrze „klikání“, dozvíme se, kolik kliků a kam máme provést. Nejde jen o samotnou vzdálenost, ale i o směr větru, teplotu, nadmořskou výšku a další veličiny, které ovlivňují trajektorii střely. Obecně platí, že s rostoucí vzdáleností se vliv těchto jevů zvyšuje.Používáme-li výkonnou loveckou munici s relativně plochou dráhou letu střely jako například .300 Win. na „myslivecké“

vzdálenosti do 200 metrů, takovou aplikaci moc nevyužijeme. Rovněž si velká část střelců vystačí s kombinací vlastního odhadu a tabulkou nalepenou na zbrani, kde je uvedeno, o kolik musíme kliknout nebo nadsadit na určitou vzdálenost. Když se ovšem delším vzdálenostem nebráníme a chceme si být jisti, pak je balistická aplikace užitečným nástrojem. Ve virtuálních obchodech je takových aplikací nespočet pro android i iOS, takže je trochu obtížné si vybrat. Z vlastní zkušenosti můžu doporučit kalkulátor od Hornady a populární Strelok. Téměř každá munička má svou aplikaci, ale ta od Hornady patří k těm nejpovedenějším. Velkou výhodou je jednoduchost použití a celková čistota aplikace. Uložíme si údaje o zbrani a náboji a vše ostatní se pak kdykoliv vyřídí pár tahy a kliky. Aplikace má samozřejmě v knihovně všechny střely Hornady, ale pokud používáme jiné náboje, u kterých známe hodnoty, jednoduše je můžeme do aplikace uložit a používat. Tuto aplikaci dobře znám a nemůžu si na ni stěžovat. Mám sice balistickou tabulku přilepenou na pušce, ale při střelbě na delší vzdálenosti, v extrémních teplotách nebo při velkém převýšení se pro precizní kontrolu více než hodí. Populární Strelok je poněkud jednodušší a ne tolik graficky povedený, ale nabízí ve výsledku to samé co Hornady. Vyzvednout musíme názorné umístění bodu zásahu na osnově, místo prostého údaje „o kolik a kam“ jako u Hornady. Strelok je ke stažení jak zdarma, tak v placené variantě rozšířené o několik funkcí.

JAK SE NEZTRATIT

Jen málokdo dnes používá tištěné mapy a kompas. Ty se již dávno přenesly do smartphonů a nejinak je tomu u lovců. Samozřejmě, pokud roky působíme jen v jednom revíru a známe tam každý keř, mapu vskutku nepotřebujeme, ale pro ostatní je kvalitní mapa nezbytností.Osobně používám běžnou aplikaci Mapy.cz od Seznamu. Je jednoduchá, přehledná a praktická. Lze na ni ukládat body zájmu i s popiskem, takže není problém vyznačit si posedy a podobně. Osobně nejvíce oceňuji možnost stažení offline map celého světa, čehož využívám při lovech v zahraničí mimo Evropu, kde je koupě dat drahou záležitostí. Užitečnou mapu najdeme také na stránkách Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů (ÚHÚL). Na podkladu z Mapy.cz si můžeme promítnout několik filtrů včetně hranic a názvů jednotlivých honiteb. Je to skvělá pomůcka, díky níž nezabloudíme do sousední honitby. Bohužel se nejedná přímo o aplikaci, ale není problém s mapou pracovat i v prohlížeči. Více na www.uhul.cz

VYHNEME SE VĚTRU DEŠTI

Pro úspěch při lovu (stejně jako pro volbu správné výbavy) je klíčová znalost počasí, jemuž musíme čelit při nadcházejícím lovu. Opět máme na vybranou spoustu aplikací, jež nám mohou pomoct, stejně tak se můžeme setkat s mnoha názory, která je ta „nej“. Velice dobrou pověst má aplikace Yr.no, za jejímž vznikem stojí Norský meteorologický institut. Aplikace je přehledná, detailní, s líbivou grafikou a hlavně přesná. Snadno si zvolíme oblast a okamžitě se nám zobrazí veškeré informace. Výborná je rovněž tuzemská aplikace ČHMÚ – Českého hydrometeorologického ústavu – portal.chmi.cz. Té se dá vytknout jen omezení předpovědi na území ČR.

FÁZE MĚSÍCE

Většina aplikací s předpovědí počasí ignoruje jeden pro lovce docela důležitý jev – fáze Měsíce. Ty ovlivňují chování zvěře, jakož i možnosti jejich lovu. Informaci o aktuální fázi lze dohledat na internetu, ovšem existují pro to i jednoduché aplikace a widgety. Jednou z těch nejpodařenějších je Moon Phase Calendar od ProbadoSoftu. Aplikace je velice přehledná a názorná, s množstvím doplňujících informací a jednoduchým ovládáním. Pochvalu si zvláště zaslouží hledání místa, k němuž chceme znát informace, skrze mapu. Lovci vyrážející do zahraničí takový detail ocení.

VODÍTKO V MOBILU

Držet krok se svým čtyřnohým parťákem jdoucím po stopě může být občas problém. Pes se nám také může zaběhnout. Ani nejmodernější technika sice nenahradí správný výcvik, ale možnost znát vždy a za všech okolností pozici psa na mapě se může hodit. Za tímto účelem jsou na trhu obojky opatřené GPS modulem, jehož polohu lze sledovat v aplikaci na mapovém podkladu. Příkladem za všechny budiž zdařilý Tracker Hunter. Tato aplikace kombinuje terénní mapy a navigační software, určený pro lovce a psovody, kteří jsou majiteli sledovacího GPS obojku Tracker G400 nebo G500. Tracker Hunter ukazuje naši pozici a pozici obojku na mapovém podkladě. Aplikace umožňuje sledovat na jedné mapě až 999 obojků. Kromě psů lze takto sledovat i polohu ostatních uživatelů, označovat body zájmu, plánovat trasy a sdílet cíle se skupinou.

VŠE V JEDNOM

Řady lovců nejsou ve světě ani u nás zrovna zanedbatelné, a tak bylo jen otázkou času, než se někdo pokusí vytvořit aplikaci, která by v sobě spojovala více žádaných funkcí. Jedním z tuzemských želízek v ohni je aplikace Hunterra. Ta disponuje kvalitním mapovým podkladem, a to včetně vyznačených hranic honiteb, na které dokáže promítat polohu přihlášených uživatelů, což je výhodné zvláště při skupinových lovech. Kromě lovců vidí Hunterra jejich čtyřnohé parťáky, protože se dokáže provázat s obojky Garmin a Dogtrace. Ohledně komunity aplikace nabízí nástroje na rezervaci posedu a dodávání praktických informací na společnou mapu typu “pozor, zamčená závora“. Pořadatelé skupinového lovu zase ocení funkci prezence účastníků. Obdobou Hunterry je portál jdulovit.cz. Jedná se opět o agregaci map, předpovědi počasí, větru, tlaku a lunární/sluneční fáze. Není to aplikace v pravém slova smyslu, protože běží na prohlížeči a není třeba si ji instalovat, ale lze si do telefonu stáhnout ikonku, která nám po kliknutí rovnou otevře stránku. Aplikace je zdarma a postupně by do ní měly přibývat další funkce podle zájmu uživatelů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Enter Captcha Here :