Vulcan je lovecký topmodel firmy Hoyt pro rok 2007. Ve své době patřil k tomu nejlepšímu, ale jak je na tom teď, z pohledu roku 2015 ?
Je technické a morální zastarávání luků opravdu tak markantní, jak se nás výrobci snaží přesvědčit? I o tom je tato recenze.
Začneme technickými údaji.
Parametry pro mou verzi jsou:
- Celkové rozměry luku jsou 320x924x63mm
- ATA: 33 5/16”
- DW:70-80lbs.
- DL:28”
- BH: 6”
- Letoff: 65%, 75%
- Délka tětivy: 56”
- Délka Control Cable: 38,75”
- Délka Buss Cable: 35,75”
- IBO 325fps.
Střed je jako obvykle z hliníkové slitiny, výrazně prohnutý a s charakteristickým žebrem. Rovnou plochu aby pohledal, ale to je u Hoytů klasika.
Tělo je dlouhé 648mm, montážní otvory mají rozteč 495mm, tyč tlumiče tětivy a jezdce lan jsou z karbonu. Všechny montážní otvory jsou standardní, hrozí však dva možné problémy s montáží příslušenství.
- Jednak otvory na mířidla jsou na nevelké rovné ploše. Takže mířidla mají menší oporu a teoreticky větší náchylnost k ohnutí, či “vykývání“.
- A při nákupu zákládky je třeba vzít v potaz ono žebro u rukojeti. Šíře mezi jím a tělem je 45mm, v prostoru základky což bude stačit pro většinu základek, ale nějaké výjimky se najdou. Kupříkladu já tam mám Trophy Ridge Revolution, první model a musel jsem pilníkem trochu srazit jednu hranu aby se mi to tam vešlo.
Velkou pochvalu si zaslouží rukojeť. Je z vrstveného lakovaného dřeva, s výrazným vybráním, a je doslova radost to držet. Rukojeť je přichycena k tělu pomocí dvou šroubů a měla by být zaměnitelná se současnou nabídkou.
Na koncích tělo plynule přechází do hliníkových domečků ramen, umožňující nastavení síly nátahu v rozmezí 70-80lbs a to na osmi otáčkách.
Netřeba obav, že přesáhnete povolené množství otáček, domečky jsou totiž vybaveny dorazem který to nedovolí a navíc má příznivý vliv na tuhost konstrukce. Uchycení domečků k luku je jištěn systémem Triax. Jednoduše řečeno, drží to jak svině 🙂
Ramena jsou dělená, po celé délce chráněna folií a na dnešní poměry docela masivní. Uprostřed se nacházejí gumové “nádory” typická věc pro luky od Hoyta, sloužící jako tlumiče vibrací.
Kladky jsou zajímavé svou jednoduchostí a nevelkými rozměry. Jak již bylo řečeno, pro každou délku nátahu je jiná kladka a to v rozsahu 24-30” po půl palci.
Aby to bylo ještě zamotanější, tak jsou tři základní velikosti kladek u kterých se liší i další parametry, viz tabulka. Jediná stavitelná věc na kladkách, je letoff a to prostřednictvím “bazmeku”, který tvoří dotaz tětivy o buss cable. Prostě se zašroubuje buď do pozice 65% nebo 75%.
Minimalismus kladek dokazuje i to, že při ATA 33 5/16″ má bez 14 mm stejnou absolutní délku jako PSE Drive s 31″ ATA.
Luk působí v ruce příjemným dojmem vzhledem k povedené ergonomii a nízké váze. Upoutá tloušťka ramen zvláště porovnáním s dnešní produkcí. Třeba u PSE Drive mám kolikrát iracionální obavu z prasknutí. Něco málo přez 3mm v nejslabším místě, s ohledem na sílu, moc důvěry nevzbuzuje.
Charakteristika nátahu je skvělá, naprosto hladká. Konečně tohle bylo zaklínadlo výrobce při propagaci Vulkana, “síla nikdy nebyla tak hladká”.
Opravdu jsem tak příjemný nátah u jiného luku (zatím) nezažil. Letoff je výrazný – hádal bych mu víc než uváděných 75%.
Doraz tvrdý, jasně vymezený, ale při letoff 65% je doraz povážlivě měkkčí.
Příkladná je tichost při výstřelu. Zde výrobce nasadil laťku opravdu vysoko i se srovnání s dnešní produkcí.
Můj luk
Tenhle luk se mi podařilo sehnat z druhé ruky, bratru za 7000kč. Jako bonus jsem k němu obdržel kompletní příslušenství, jehož samotná souhrnná cena se těm sedmi tisícům značně blížila.
Inu dobrá koupě 🙂
Méně pozitivní byl stav tětivy. Něco tak zbastleného se moc nevidí. Takže první úprava se týkala výměny tětivy a to za výrobek JBK String’s, se kterým jsem naprosto spokojen.
Další problém nastal s délkou nátahu. Jak již bylo řečeno tento model nemá výměnné moduly, ani jiný způsob změny DL. Jen výměnu obou kladek. Což nepotěší, když máte nátah 27,5″ a luk má 28″. On to není takový rozdíl, věděl jsem to dopředu a mám u PSE Drive odzkoušeno, že můžu střílet i z 28″, aniž by se to projevilo na přesnosti.
Jde jen o komfort střelby protože musím pak trochu upravit anchor point.
To jsem však eliminoval lehkým předsazením rukojeti a stažením vypouštěče. Měl jsem trochu strach jestli se i takto malé zmenšení, už tak nevelkého BH, negativně neprojeví na přesnosti, ale co mohu posoudit tak ne a pro lovecké účely mám více než dostatečně dobrý soustřel.
Co dál. Nastříkal jsem luk na matně černou, což je jen záležitost vkusu.
Jako mířidla jsem zvolil osvědčený jednopin Trophy Ridge Pursuit. Stejné mám na PSE Drive, k mé naprosté spokojenosti.
Doplněno bylo peep sightem TruePeep od Fletcher’s.
Stran základky jsem zariskoval koupí “revoluční” Trophy Ridge Revolution a risk se vyplatil (více informací v recenzi této zakládky). Také obava jestli to tam vůbec nacpu, vzhledem k tomu žebru na luku, se ukázala neopodstatněná. Řídící lanko jsem napojil na Control Cable.
Síla nátahu byla zvolena 75lbs. Letoff 75%. Stran tuningu proběhlo samozřejmě mé oblíbené Kitchen sink a Creep tuning.
A reálný výkon s reálnou váhou šípu?
Při 425,6 gr. těžkém šípu, 75lbs. a DL 28” mám pěknou rychlost 299,1fps. To se sice se současnými topmodely jistě nemůže rovnat, ale je to dostatečná rychlost pro lov prakticky všeho, zvláště pak v kombinaci s nevšední tichostí při výstřelu.
Je to jen můj názor, ale rozdíl mezi Vulkanem z roku 2007 a většinou současné produkce, bude bude jen ve vzdálenosti pinů v mířidlech a svědomitějším odhadem vzdálenosti.
Toliko k rychlosti morálního a technického zastarávání. Luky jsou s každým dalším rokem rychlejší a je to tak dobře, za svoje peníze chcete koneckonců vidět výsledek, ale lovená zvěř neprodělává zdaleka tak rychlou evoluci.
Takže dokud se nezkříží whitetail s gepardem, nebo kaferský buvol s želvuškou, tak Vulkan bohatě stačí.